Naujienos
Atsakingai prižiūrėkime medžius
2015-12-07

Gero genėjimo būdo pavyzdys
Aut. Irma Maciulevičienė
Medžiai – neatsiejama žmogaus gyvenimo dalis, jie lydi mus nuo gimimo, ligi pat mirties. Visiems gerai žinomas posakis - kad žmogus per savo gyvenimą turi pastatyti namą, užauginti vaiką ir pasodinti medį. Tačiau pasodinus, reikia mokėti jį prižiūrėti.
Pastaruoju metu naudojamas medžių genėjimo būdas – nupjaunant viršūnes – graudina širdį... Juk gimstame tarp medžių, augame kartu su jais, tai kodėl nesuvokiame elementarių gamtos veiksnių? Būtina domėtis kaip teisingai prižiūrėti medžius. Tam yra daug literatūros, kur mokslininkai dalijasi savo ilgamete patirtimi, pataria kaip medžius auginti, genėti jų nepažeidžiant.
Blogo genėjimo būdo pavyzdys
Pateikiame keletą būdų kaip teisingai atlikti medžių genėjimo darbus. Visų pirma genėti medžius reikėtų, kai oro temperatūra jau yra teigiama, virš 5 laipsnių. Vengti šakas pjauti lapų skleidimo ir metimo laikotarpiu, nes medis tuo metu lėčiau gydosi žaizdas. Lapuočių medžių žaizdas reikia užtepti dažais, skirtais išorės dažymui, o spygliuočių - palikti atviras, nes jie leidžia sakus, kurie ir užgydo pažeidimus. Pirmiausia, gerai apžiūrėjus medį, pašalinti sausas ir džiūstančias bei vėjo nulaužtas šakas. Svarbiausia, reguliuoti šakų kiekį ir ilgį, kad būtų išlaikyta įgimta medžių lajų forma.
Specialistai pataria, kad rudenį arba žiemos pabaigoje reikia genėti tuos medžius, iš kurių anksti pavasarį pradeda tekėti sula. Tai - karpotasis beržas, baltalksnis, juodalksnis, klevas, paprastasis bukas, graikinis riešutmedis. Šie medžiai turi savybę „ašaroti“, o genėjimas juos silpnina.
Pastaruoju metu dažnas medžių genėjimo būdas – nupjauta viršūnė. Tai pats blogiausias būdas koks tik gali būti. Nupjaudami viršūnę, medžio augimo nesustabdysite, o tik pabloginsite padėtį - medis neteks lajos formos, nauji ūgliai sunaudos daug energijos, reikalingos pagrindinei medžio gyvybei palaikyti, silpnins visą medį, nupjautų šakų vietoje atsivers žaizdos ar pradės luptis žievė, kol galiausiai atsiras puvinys.
Keletas genėjimo būdų, kad išgelbėtumę medį nuo mirties: lajų retinimas – periodiškas lajų retinimas iki 20% smulkesnių trečios eilės ir žemesnio rango šalutinių šakų iki 5 cm skersmens išpjovimas (išsaugoma aukščiau esančios šakos ir viršūnė); lajos pakėlimas – palaipsniui pašalinamos žemutinės šakos, kol kamienas iki pirmųjų šakų stiebiasi ne mažiau kaip 3,2 – 3,6 m aukščio; lajų pažeminimas – tai išimtinis atvejis, taikomas po elektros energijos perdavimo ir ryšių oro linijomis esančių medžių genėjimui (nupjaunama iki 1,5 – 2 m ilgio viršūnė; nuo viršutinės kamieno dalies nupjaunamos visos šoninės šakos; po metų išaugę vilkaūgliai trumpinami; žemiau pjūvio 1/5 – 1/3 likusios lajos dalyje išpjaunamos iš pagrindo visos šakos); lajų apipjaustymas – tai atliekama per du metus. Pirmus metus apipjaustoma medžio skeletinės ir pagrindinės šakos, papildomai patrumpinamos ¼ iki ⅓ ilgio 2-3 storosios šakos, kurios galutinai nupjaunamos tik po metų.
Tai tik keletas būdų, kaip prižiūrėti jūsų pasodintą ir auginamą medį. Jeigu nesate tikri, kad teisingai genite – kreipkitės pas specialistus.
Aut. Veisiejų regioninio parko direkcijos vyr. specialistė Irma Maciulevičienė