Naujienos
Atsinaujinęs Vainežerio dvaro parkas laukia lankytojų
2013-08-05Lina Žukauskienė
Atsinaujinęs Vainežerio dvaro parkas laukia lankytojų
Veisiejų regioninio parko išskirtinumą iš kitų Lietuvos saugomų teritorijų pabrėžia nuoširdūs žmonės, iškilios jotvingių genties palikuonys, miškingas kraštovaizdis, Veisiejų – Kapčiamiesčio – Šlavantų ežerynas, Šlavantėlio ir Liūnelio tarpuežerio botaninės vertybės, Dzūkijos katedra – Veisiejų Švento Jurgio bažnyčia, Atsimainymo atlaidai, Vainežerio senovės gynybiniai įtvirtinimai, Veisiejų ir Vainežerio dvarų parkai ir kt.
Šį kartą daugiau apie Vainežerio buvusio dvaro fragmentus, kurie yra vienas patraukliausių ir lankomiausių objektų ne tik Veisiejų regioninio pako teritorijoje, bet ir visame Lazdijų rajone. Tai lėmė vietovės kraštovaizdžio grožis dar XVI amžiuje. Nuo XVI a. iki XX a. pradžios, Vainežerio dvarą ir jo derlingas žemes valdė keletas didikų: V.Kapočius, M.Oginskis, J.Masalskis, M.Žinevas, Tiškevičius, I. Ablamavičius ir jo dinastija, E. Murauskas. XVII – XVIII a. rytiniame Vainežerio ežero krante, už 90 m nuo ežero pakrantės esančioje aukštumoje, iškilo pirmieji Vainežerio (Justinavo) dvaro rūmai, užveistas parkas, du sodai, medelynas. XIX amžiaus pradžioje dvaro rūmai perkelti į pietvakarinę Vainežerio ežero pakrantę. Ignaco Ablamavičiaus valdymo laikais, 1831 metų gruodžio 23 d., Justinavo dvare mirė kapitonė, pėstininkų pulko I – os kuopos vadė, grafaitė, sukilimo dalyvė Emilija Pliaterytė. Palaidota Kapčiamiesčio senosiose kapinėse. 1922 metais, įsitvirtinus Lietuvos nepriklausomybei, dvaro žemės buvo išdalintos ,,dvarokams“ ir Lietuvos savanoriams. Rūmuose įsikūrė Seinų apskrities urėdija ir Vainežerio pradinė mokykla. Karo metais dvaras nenukentėjo. Tarybų valdžia urėdiją panaikino, įsteigė Veisiejų miškų ūkį, pradžios mokyklą paliko. 1948 metais dvaro pastatai sudegė, sodai nunyko (o tiksliau buldozeriais buvo nustumti, kad netrukdytų žemdirbyste užsiimti...).
Mūsų dienų sulaukė senasis Vainežerio dvaro parkas, kurio medynuose vyrauja vietinių rūšių lapuočiai medžiai: Klevas paprastasis Acer platanoides L., Uosis paprastasis Fraxinus excelsior L., Liepa mažalapė Tilia cordata, Vinkšna paprastoji Ulmus laevis, Skroblas Carpinus, Blindė Salix caprea, Juodalksnis Alnus glutinosa, Baltalksnis Alnus incana, Ieva paprastoji Prunus padus, Lazdynas paprastasis Corylus avellana ir kiti, taip pat sutinkami svetimžemiai medžiai: Europinis maumedis Larix decidua, Vikmedis baltažiedis Robinia pseudoacacia, Baltauogė meškytė Symhoricarpos Albus, Paprastoji alyva Syringa vulgaris. Vakarinėje ir rytinėje parko dalyse dominuoja įspūdingos alėjos su šimtamečiais klevais, liepomis ir skroblais. Senuose medžiuose gausu drevių, kuriose knibžda įvairios gyvasties, kas žino, gal net ir antgamtinės. Atviroje pievoje, apjuostoje ovalo formos alėja, pastatytos konstrukcijos molyje besiveisiančioms laukinių bičių rūšims. Dvaro laikais ši alėja juosė dvaro medelyną iš kurio įvairiarūšiais sodinukais buvo apsodinami du dvaro sodai. Gyvi tarpukario laikų liudininkai mena, kai dvaro sodus žydai nuomojo ir rūpestingai saugojo nuo prašalaičių, aptverdami tvoromis, kokie tai turtingi, dzūko akiai nematytais, vaismedžiais ir vaiskrūmiais, sodai buvo.
Vainežerio buvusio dvaro sodybos fragmentai kaip kompleksas 1995 metais įrašytas į Kultūros vertybių registrą, nuo 1986 metų vietinės reikšmės gamtos paminklas, 2004 metais kaip Senas parkas paskelbtas kertine miško buveine ir nuo 2007 metų Vainežerio dvaro parkas Valstybės saugomas, dendrologinę vertę turintis, gamtos paveldo objektas.
Pastaraisiais metais Vainežerio buvusio dvaro fragmentai atsinaujino dar kartą. 2012 – 2013 metais įgyvendintas Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos projektas ,,Vainežerio parko tvarkymas“, finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinės paramos ir Lietuvos Respublikos biudžeto finansuojamo projekto ,,Saugomų teritorijų tvarkymas (I etapas)“. Projekto partneriai Veisiejų regioninio parko direkcija, rangovas, puikiai susidorojęs su technine užduotimi, UAB ,,Rolana“. Projekto idėjos sumanytojai, būtent taip pateikti Vainežerio gamtinį kultūrinį kompleksą lankytojui, pirmoji Veisiejų regioninio parko direktorė Virginija Sidaravičienė ir jos vyras ilgametis ekologas, o vėliau ir direktorius Jonas Sidaravičius. Nuo idėjos iki jos įgyvendinimo spėjo prabėgti aštuoneri metai. Per tą laiką, 2008 metais, Vainežeryje buvo įgyvendintas sėkmingas ,,Lazdijų rajono ir Punsko valsčiaus objektų pritaikymas turizmo plėtrai“ projektas.
,,Vainežerio parko tvarkymo“ projektu teritorija pritaikyta ir neįgaliesiems. Nuo automobilių aikštelės takeliu vežimėliais galima nusileisti iki Vainežerio ežero pakrantės, o dvaro parko alėją apžiūrėti dešiniajame Vainežerio ežero krante iš Vainežerio kaimo pusės.
Siekiant išlaikyti tinkamą Vainežerio buvusio dvaro fragmentų estetinę vertę, Veisiejų regioninio parko direkcija jau eilę metų, pasitelkdama Darbo biržos viešųjų darbų programos pagalbinius darbininkus, vykdo priežiūros darbus (šienaujama žolė, pjaunama sumedėjusi augmenija 9,5 ha plote). Priežiūros darbai dalinai finansuojami iš Aplinkos ministerijos Aplinkos apsaugos rėmimo ir Lazdijų rajono savivaldybės administracijos aplinkos apsaugos programų.
Maloniai kviečiame aplankyti Vainežerį, pasimėgauti tyla, žaluma, pasivaikščioti takeliais, pasigrožėti medžiais senoliais, liudijančiais Vainežerio dvaro istoriją.
© Veisiejų regioninio parko direkcija. Valstybės biudžetinė įstaiga. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.
Santarvės g. 9, Veisiejai, Lazdijų r. sav. LT-67340, tel. (8~318) 56782, faks. (8~318) 56782, el.paštas info@veisiejuparkas.lt, kodas 188735634. Duomenys apie Veisiejų regioninio parko direkciją yra kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.
Santarvės g. 9, Veisiejai, Lazdijų r. sav. LT-67340, tel. (8~318) 56782, faks. (8~318) 56782, el.paštas info@veisiejuparkas.lt, kodas 188735634. Duomenys apie Veisiejų regioninio parko direkciją yra kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.